Magyarnyereg, fanyereg, lószerszám, bőrművesség, hucul, hucul fedezőmén, hucul félvérek
Magyarnyereg, fanyereg, lószerszám, bőrművesség, hucul, hucul fedezőmén, hucul félvérek
Menü
     
Okosságok

A magyar módra történő nyergelés

     
Nyergek

Nyergek

     
Kantárok

Kantárok 

     
Teljes felszerelés

     
Bőrművesség
Bőrművesség
     
Lovak
Hucul kancák
Hucul herélt
  Polan Rege
Félvér kancák
  Csillagka
  Kicsi
Félvér heréltek
  Tüzes
  Szemes
Rá emlékezünk
 
Pitypang

 

     
Nyereg a magyar művelődéstörténetben

 

Nyereg a magyar művelődéstörténetben

 

Nem tudom, vizsgálta-e valaki, hogy a lókultusz, a lovaglás, a ló igázása a földkerekség mely térségeire, és mely népeire terjed ki. Tanulságos, hogy jól körülhatárolható az a terület ahol a lókultusz elterjedt. Az Újvilágba és Ausztráliába az európaiak vitték, Afrika nagy részén ismeretlen állat a ló, az arktikus népek - közöttük a szibériak sem veszik hasznát ennek a nemes állatnak. A japánokhoz is csak későn jutott el a ló. Nem túlzás tehát azt állítani, hogy Ázsia nomádjai mellett Európa az, ahol meghatározóvá vált a ló szerepe, az ember leghűségesebb társa ez az állat lett.

A magyarság vándorlása során az ugor korban ismerkedett meg ezzel a nemes állattal, és mindjárt a szolgálatába is állította. Hosszú századokon keresztül elsősorban a harci szerepe volt nagy, de a nemesség dísze is ez az állat lett. A távolsági közlekedésben, az áruszállításban nélkülözhetetlenné vált a ló. A mezőgazdasági munkában döntően csak a 19. században nőtt meg a szerepe.

Mindezekből következik, hogy a ló hátalása a lótartó gazdaságokban és a hadseregben mindennapos gyakorlattá vált. Voltak foglakozások melyekben elengedhetetlen követelmény a nyerges ló tartása. ( pl. a csikósoknál, gulyásoknál, nehéz és könnyű lovasságnál, hírvivőknél ) Márpedig a lovaglás nyereg nélkül - különösen hosszútávon - nem lehetséges. (jóllehet pásztornépünk ismerte és alkalmazta a heveder nélküli patracot vagy csikósnyerget.)

Európában kétféle nyeregtípus vált általánossá a középkor folyamán: a keleti nomádok által használt, és valószínűleg a magyarok vagy a később beköltöző kunok által elterjesztett könnyű nyereg, és a nyugati nehézlovassági nyereg. A keleti nyereg a könnyűlovasság, a huszárság európai elterjedésével vált általánossá. Előnyét a 19. században abban fogalmazták meg, hogy a lovat nem rontja, mozgásában nem gátolja, a lovas és a ló harmonikus munkáját segíti. Lényege az egyszerű szerkezet, a könnyedség, a szilárdság, a tartósság - és az olcsó ár. Ezért is használta szívesen a nemesség ezt a nyerget, és virágzott a nyerges mesterség. Hazánkban Tiszafüreden és Igmándon dolgoztak a leghíresebb mesterek.

A nyereg fő részei: az állat hátára támaszkodó két nyeregtalp vagy nyeregdeszka, a két kápa, a kápákat összekötő, nyersbőrből készült farbőr vagy ülőbőr. Ezt a bőrt a deszkákhoz megnedvesített hasi szíjakkal is kikötötték. A talpakat könnyűfából ( nyír, nyár) készítették, a kápákat keményfából (eper, kőris, gyertyán, jávor, bükk) faragták. A kápák látható felületét faragással ékesítették, a kápafejet nemritkán vékony csontlemezekkel is borították, melynek felületét karcolással díszítették. A talpakat úgy faragták meg, hogy a rögzítő szíjak a ló hátát ne sértsék fel. A kengyelszíjaknak is csináltak helyet. A kápák előre és hátra dőltek. Ennek részben statikai okai voltak, erősebben feszítették a súlyt hordó farbőrt, másrészt szélesebb ülőfelületet alkotva kényelmesebbé tették a lovaglást. A nyerget a ló hasa alatt hevederrel mindig megkötötték. Ez tette lehetővé a lovas számára a biztonságos lovaglást, és szabaddá tudta tenni a két kezét. Az alapnyerget "felöltöztették": díszes bőrökkel, takarókkal fedték, hogy kényelmesebb legyen az utazás, és a lovat is kímélték.

A gépesítés előrehaladtával a ló szerepe jelentősen csökkent mind a harcászatban, mind a távolsági utazásban, teherszállításban. Szinte csak a szórakozást, a versenysportot szolgálta ezután. Ezzel egy nagy múltú, több évezredes szakma, a nyeregkészítő mesterség fölött szólalt meg a lélekharang. Az utolsó tiszafüredi mesterrel László Gyula még találkozott az 1940- es években, igyekezett kifaggatni mesterségéről. - Napjainkban örvendetesen megnőtt az érdeklődés a lovaglás iránt, ezzel együtt a nyerges mesterség is feltámadni látszik csipkerózsika álmából. Az emlékezetből, irodalomból és saját fantáziából építkező ügyes kezű alkotók újrateremtették ezt a letűnni látszó évezredes múltú, színes gazdag világot.

Dr. Bellon Tibor


     
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
     
A magyar nyereg 1000 éve

Bemutatkozás

Nyereg a magyar művelődéstörténetben

"Tisztelet László Gyula emlékének"

IX. századi nyereg

XIV. századi Szent György nyereg

XVI -XVII. századi nyereg

XVIII. századi huszár nyereg

XIX. századi paraszt nyereg

Patrac vagy csikós nyereg

Utószó

 

     
Látogatottság
Indulás: 2009-02-22
     
naptár
2021. Március
HKSCPSV
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
<<   >>
     

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!