|
Az angol fordításokat Jakoby Judit/Maskarádes Együttes/ készítette. Köszönet érte!
Utószó
Ezen itt bemutatott nyergekkel megpróbáltam a magyar nyergek főbb jellemzőit ábrázolni - a lehetőségekhez képest minél hitelesebben -, amely jellemzők használatának ezer esztendejében kialakultak. Változtatásokat a méretekben eszközöltem, mert az utolsó 200 évben pár nagyobb lófajta is kialakult az ősi fajták mellett.
Az anyagok kiválasztásánál törekedek az eredetiségre. Természetesen az ember ma már nem vagdoshatja kedvére az erdőn a fát. A fákat mindezek ellenére igyekszem magam válogatni és fűrészelni. A bőrborításoknak és szíjazatoknak való bőr kapható a kereskedelemben. A farbőröknek és az összeszíjazásoknak való hasit magam készítem. A veretek, kengyelek és csatok egy részét ma is készítik, a többit öntetni kell. Törekedek az olyan kiegészítők, veretékek, faragások, formák használatára, amelyek több korban is jelen lehettek, ezért az összkép hitelességét nem rontják.
A nyergek mindegyike azonos szerkezetű, és azonos technikával, kézi munkával készül.
Még egy tévhitet szeretnék eloszlatni, amely elég mélyen meggyökeresedett a fanyereggel elméleti szinten foglakozók körében és valószínűleg oka annak, hogy ezek a szintek többnyire elméletiek is maradtak. Ma már minden "szakértő" tudja hogy, fanyerget egy nap alatt lehet készíteni. Ez az információ az általam oly nagyra becsült László Gyula professzor úrtól származik, aki jóhiszeműen lejegyezte Kuli Mihály ezen kijelentését. Ezzel szemben kijelenthetem, hogy egy nap alatt a kápák és a deszkák nyersbőr összeszíjazása sem szárad ki megfelelően. Enélkül pedig nem feszíthető és szíjazható a farbőr, amely szintén nedves nyersbőr a szíjazatával egyetemben.
Tamus Antal | |